Aktualności

Hasło Korczakowa 2018

Przyszło prawie 50 propozycji, spośród których na drodze głosowania wśród kadry wyłoniliśmy to jedno jedyne hasło Korczakowa 2018.

Myślą przewodnią tegorocznego obozu będą słowa “Każdy dzień czegoś uczy” nadesłane przez Anię Żelazną.

Za propozycje dziękujemy, zwyciężczyni gratulujemy!

Matura 2018

Drodzy Maturzyści,

pamiętajcie, że Sienkiewicz nie napisał “Dziadów” i różniczka to nie wyniczek odejmowanka. A gdy dopadnie Was osłabienie, powtórzcie sobie, że wakacje już tuż-tuż!

Powodzenia!

Konkurs na obozowe hasło 2018

Drodzy Korczakowcy!

Lato coraz bliżej, dlatego pora przywołać tradycję i ogłosić konkurs na hasło obozu w Korczakowie w 2018 roku!

Zasady są proste:  każdy może przysłać dowolną liczbę propozycji na hasło Korczakowa 2018 (pasujące do obu turnusów) na adres [email protected]. Instruktorzy na drodze głosowania wybiorą najlepsze.

Zwycięzca otrzyma 50% zniżki na tegoroczny obóz, którą będzie mógł wykorzystać samodzielnie lub komuś przekazać, oraz zasadzi swoje drzewo w Naszym Lesie. Ponadto hasło znajdzie się na tegorocznych chustach i identyfikatorach – więc wejdzie do historii Korczakowa. 🙂

Proste? Proste!
Zapraszamy do przysyłania swoich pomysłów! Czekamy do niedzieli 22 kwietnia!

W tytule maila proszę wpisać: HASŁO – konkurs

Odszedł Korczakowiec

Rzadko bywał w Kręgu, nie śpiewał z nami przy ognisku. Wielu z nas go nie zauważało, niektórzy się bali. Ale był najprawdziwszym Korczakowcem. Przyjeżdżał na nasze obozy od dziesięcioleci. Mieszkał najbliżej bramy, czujnym okiem przez niemal całą dobę sprawdzał, kto wjeżdża, kto wyjeżdża. Gdy trzeba było, służył pomocą: swoim czerwonym audi jeździł z poszkodowanymi i chorymi do Sulęcina i Gorzowa; podwoził z Ośna zmęczonych; robił niezbędne zakupy na ostatnią chwilę, gdy ktoś czegoś pilnie potrzebował. Niezliczoną ilość razy przywoził z dworca w Rzepinie wesołych Korczakowców i odwoził smutnych. Zawsze można było do niego przyjść i pogadać, posłuchać opowieści z dawnych lat.
 
Odszedł od nas Jurek Walczak, druh Jurek. Kto inny przejmie jego obowiązki, ale nikt go nie zastąpi.
 
Panie Jurku, już tęsknimy.
 
Korczakowcy

Wielkanoc 2018

Drodzy Korczakowcy!

Na nadchodzące dni życzymy Wam zdrowego i dobrze spędzonego czasu z najbliższymi. Niech każdy z Was dostanie to, czego pragnie.

 

Z korczakowskim pozdrowieniem,

Koło Przyjaciół Korczakowa

Pożegnanie zimy w Korczakowie

Znowu powrót do naszego Lasu.  Jak zwykle mile spędzony dzień. Ktoś może spytać, czy w ogóle działo się coś nowego?  Tak. Dlaczego? Bo każdy dzień jest inny, wspomnienia, kontakt z ludźmi, wszystko co nas spotyka, czego doświadczamy,  jest wyjątkowe. Trzeba  to tylko  dostrzec i docenić.

Tradycyjnie Pierwszy Dzień Wiosny rozpoczęliśmy od małej uroczystości pod pomnikiem Janusza Korczaka w Zielonej Górze. „Ogniobranie” , zapalone znicze i można było chować się przed zimnem i śniegiem w autokarze.

Tego dnia najważniejsze była zabawa  i trochę integracji oraz przywitanie się z Korczakowem w zimowej scenerii. Dlatego  właśnie możliwości było kilka: mała gra terenowa, żeby pokazać, gdzie co jest w trakcie obozu, oraz kilka naszych ulubionych pląsów i zabaw ruchowych. Trochę było skakania, śpiewania i rywalizacji. Później to co wszyscy lubią najbardziej – ognisko. Tym razem  niezbędne nie tylko w kwestii estetycznej i nastrojowej, ale także uratowało nas od zamarznięcia… Kiełbaski i żurek na pewno tez rozgrzały atmosferę. Na deser – ciasto, które minimalnie smakowało jak lodowy deser, ale nadal bardzo smaczny. Jak się okazało, zima trochę dała o sobie znać w postaci lekko uszkodzonej bramy i połamanych drzew, ale my się nie przejmujemy. Co więcej, udało nam się trochę pośpiewać i to przy dźwięku gitary. Nie było to łatwe zadanie, bo palce zdecydowanie nie chciały współpracować, ale co to dla nas! Wstyd nie wspomnieć o wszystkich tych, którzy zajęli się przygotowaniem wyjazdu, ale też dla tych, którzy  dzielnie kroili kiełbaski, nalewali żurek czy dokładali do ogniska. Współpraca przede wszystkim! Udało się i mimo bardzo nieprzyjaznej pogody do biegania po lesie, większość wróciła zadowolona do domu.

Przyjazd do Korczakowa wywołuje wiele emocji. Powoli budzi się w nas tęsknota za latem, ciepłym wiatrem, zapachem szyszek, tym życiem, które budzi się w lesie i które tak bardzo uwielbiamy, przyjeżdżając w to miejsce.  Właśnie to chcemy przekazać kolejnym osobom, które nas odwiedzają.  Wprowadzić ich w tę atmosferę. Teraz tylko pozostaje czekać do wakacji, żeby znowu oderwać się od cywilizacji na tydzień, dwa, miesiąc… i przeżyć nową przygodę.

 

Przywitajmy wiosnę w Korczakowie

Korczakowcy mali i duzi!

Naszą coroczną tradycją jest wspólne witanie nadchodzącej wiosny we wspólnym korczakowskim gronie w naszym kochanym lesie.
Spotkajmy się zatem 17 marca w Korczakowie!

 

Informacje dotyczące wyjazdu:

1. Zbieramy się na placu Korczakowców przy ulicy Wyspiańskiego w Zielonej Górze (przy Domu Harcerza) i wyjeżdżamy do Korczakowa.
2. Kiedy? 17 marca o godzinie 10:00.
3. Jak co roku zabieramy z sobą osobę, która jeszcze w Korczakowie nie była, a którą chcemy zapoznać z Lasem, zanim przyjedzie na letni obóz.
4. Cena?
a) Jeżeli jestem Korczakowcem i jadę sam – płacę 30 zł (w tym jedzenie + transport z Zielonej Góry do Korczakowa i z powrotem)
b) Jeżeli wraz z sobą zabieram „nową osobę”- oboje płacimy po 25 zł (transport+jedzenie)
5. Jeżeli właśnie dowiedziałem się o Korczakowie i chcę pojechać na Dzień Wiosny, a nikogo nie znam, to piszę maila na: [email protected] i wszystkiego się dowiaduję.

Zapisy i pytania prosimy składać na: [email protected] do dnia 11 marca (niedziela).
Nr konta do przelewu zostanie Wam podany w mailu zwrotnym.

Plan wycieczki: 
– 10:00 – zbiórka pod Domem Harcerza w Zielonej Górze, złożenie kwiatów pod pomnikiem Janusza Korczaka
– 10:15 – wyjazd autokarem
– 12:30 – przyjazd do Korczakowa
– Wiosenne porządki w lesie, Gry integracyjne
– Podchody (poznanie terenu Naszej bazy)
– Obiad – pyszna ciepła zupa oraz kiełbaska z ogniska
– topienie Marzanny
– powrót ok 15:30
– Planowy przyjazd do Zielonej Góry ok 18:00
(jeśli temperatura będzie bardzo niska, to bierzemy pod uwagę możliwość wcześniejszego powrotu znad jeziora – na bieżąco będziemy informować na FB)
 

Czekamy na Wasze wiadomości i do zobaczenia wkrótce!

Pomóż nam ulepszać Korczakowo

Zapraszamy serdecznie do przekazania 1 % podatku na rzecz Koła Przyjaciół Korczakowa.
 

Jest to niezwykle proste – wystarczy tylko prawidłowo wypełnić druki, pamiętając, by w rubryce „Informacje uzupełniające” wpisać Kolo Przyjaciół Korczakowa.

Korczakowo rozwija się tylko dzięki Waszemu poparciu i pomocy. W ostatnich latach za 1% Waszego podatku udało nam się m.in. kupić nową stołówkę i sprzęt nagłośnieniowy, a rok temu nowe kajaki!
W bieżącym roku planujemy kolejne zmiany, pomysłów mamy wiele.
 
Dziękujemy za zaufanie i troskę o to, by nasze wspólne ideały i marzenia mogły się dalej rozwijać. Możemy zapewnić, że każdy Wasz grosz wydany będzie na poprawę warunków naszej działalności.
 
W rubryce swojego formularza PIT Wniosek o przekazanie 1 % podatku wpisać:
  • w polu NAZWA OPP wpisać : Chorągiew Ziemi Lubuskiej Związku Harcerstwa Polskiego
  • w polu NUMER KRS wpisać: 0000282625
  • w polu WNIOSKOWANA KWOTA wpisać kwotę 1 % należnego podatku
  • w polu DANE PODATNIKA wpisać nieobowiązkowo swoje dane kontaktowe
  • w polu CEL SZCZEGÓŁOWY wpisać: Koło Przyjaciół Korczakowa


DZIĘKUJEMY!

 

 

Bo razem możemy więcej!

Sporo czasu minęło od korczakowskiej wigilii, świąteczny pył zdążył opaść. Ale jest jedna rzecz, o której chcielibyśmy Wam powiedzieć.

Dziękujemy serdecznie!
W imieniu rodziny, dla której zbieraliśmy pomoc podczas grudniowego świątecznego spotkania.

Dziękujemy! Za ubrania (pasują idealnie!), gry, zabawki oraz książki  (dziewczynki znalazły je pod choinką w Wigilię), a także pieniądze, które zamieniliśmy na garnki, pościel i bony – dziękujemy!

Jednak przede wszystkim przekazujemy podziękowania za nadzieję i wiarę, że w trudnych momentach można liczyć na drugiego człowieka.

Korczakowcy – spisaliśmy się.

Życzenia

Drodzy Korczakowcy, Druhny i Druhowie, Panie i Panowie, Mali i Duzi – życzymy Wam tego, co najlepsze, w nadchodzącym okresie Świąt, a także w Nowym Roku.