Słownik pojęć

Amfikor

To nasza “kopalnia odkrywkowa” aktorskich talentów. Niektórzy mają tą jedyną szansę zaistnienia w światłach reflektorów.  Amfikor jest sceną, na której odbywają się wszystkie najważniejsze imprezy. To tam odbywają się pierwsze nasze debiuty w roli Małego Księcia na przedstawieniu, Prota lub Filipa na Bajkolandii, czy Luciano Pavarottiego na Korowisku.
Oprócz imprez cyklicznych, w Amfikorze można obejrzeć to, co uda się stworzyć ambitnym scenarzystom i reżyserom przez cały obóz. Postaramy się pomóc im w przygotowaniu spektakli, pokazując jak wyglądało to kiedyś.

Bajkolandia

Komu z nas Mama, Tata, czy Dziadkowie nie czytali przed zaśnięciem w dzieciństwie bajek?
Każdy pamięta też zapewne jak często wypływały z nich proste rozwiązania mające uniwersalną wartość moralizatorską. Bajkolandia jest właśnie próbą przypomnienia sobie Naszego dziecistwa poprzez wystawianie na scenie ulubionych bajek.

Dzień latawca

Jeden dzień na obozie, podczas pogodnej wietrznej pogody cały obóz udaje się na pobliską łąkę aby spróbować swoich sił w roli pilota latawca…
…Przygotowywane wiele dni wcześniej wymyślne konstrukcje latawcy tradycyjnych lub skrzynkowych właśnie tego dnia mają zadebiutować na niebie. Mimo, że niektóre z nich robione nocami w namiotach, niestety polecieć nie dają rady, liczy się jedynie uczestnictwo i chęci konstruktorów. Latawce najładniejsze lub najlepiej latające mają szansę we wrześniu pojechać ze swoimi konstruktorami (w ramach nagrody) na ogólnopolski Dzień Latawca odbywający się na lotnisku w Bemowie.

Dzień sportu

Dla wszystkich w ramach rozruszania kości, przez jeden dzięń na obozie „władzę” obejmuje instruktor sportowy…
…przygotowując tradycyjnie Dzień sportu. Od rana do wieczora w dziesiątkach konkurencji sprawdzić się mogą wszyscy uczestnicy obozu, bez wzglądu na wiek i płeć jako, że poziom zadań jest dostosowany dla każdej grupy. Co silniejsi chłopcy mogą sprawdzić się w pchnięciu kamieniem, każdy w dostosowanym do wieku dystansie biegowym, żeglarze w regatach, a lubiejący pływanie kajakami – w tej właśnie dyscyplinie. Uwieńczeniem Dnia Sportu jest odbywający się w zależności od panujących warunków atmosferycznych Wielki Maraton Pływacki przez jezioro, w którym wygraną dla każdego jest już uczestnictwo.Na wieczornym kręgu następuje wręczenie nagród i pamiątkowych dyplomów dla startujących.

F.P.N.

czyli Festiwal Piosenki Naszej
chyba najważniejsza z korczakowskich imprez. To podczas FPN-u rodzą się wokalne i instrumentalne talenty.
Jest on zarazem uwieńczeniem całego obozu jako, że odbywa się jako ostatnie wydarzenie kulturalne na obozie. Każdy kto uważa, że potrafi napisać tekst piosenki lub może skomponować muzykę właśnie na F.P.N.-ie może się sprawdzić. Dla wielu uczestników przygotowania do Festiwalu zaczynają się wiele miesięcy przed obozem, dla innych kilka dni przed nim. Dużo z piosenek, które zadebiutowały na Festiwalu na stałe wchodzi do Naszego repertuaru będąc jeszcze wiele lat później śpiewany przy obozowych ogniskach jak na przykład „Życie”.

Interpretacja myśli Korczaka…

…są kolejną ważną imprezą w naszym harmonogramie….
…Nawiązując dodzieł Starego Doktora Naszym zadaniem jest przedstawienie ich pozostałym uczestnikom w formie przedstawienia. Jak częst przygotowywane przez najmłodsze zastępy interpretacje myśli, wydawałoby się nam znanych, zadziwiały Nas swoją odmiennością dobitnie ukazującą zjawiska widziane oczyma dziecka. Także te w wykonaniu osób starszych obrazowo prezentowały sentencję o których wcześniej nie myśleliśmy pod takim właśnie kątem.

Iskierka

Jest to obyczaj harcerski stosowany w Korczakowie od wielu lat.
Każdego wieczoru, gdy stoimy w kręgu stojący z Nami Szef przesyła uścisk – Iskierke osobie stojącej obok, która z kolei przesyła iskierkę kolejnej osobie. Jeśli któraś z osób ma do Szefa o coś żal może Iskierki nie podać dalej, ale warunkiem jest, by po kręgu poszła do Szefa porozmawiać o tym. Gdy jednak wszystko jest w porządku Iskierka dociera do Szefa z drugiej strony i w ten sposób kończony jest kolejny dzień obozu, czy zimowiska.

Koncert na wodzie

jest jedną z korczakowskich imprez, których wartość bardzo trudno oddać słowami….

…Spektakl światła i dźwięku na jeziorze. Nic więcej dodać nie potrafię. To trzeba po prostu zobaczyć.

Korowisko

Jest to nasza wersja popularnego niegdyś…
…w polskiej telewizji programu „Mini lista przebojów”, w którym uczestniczy naśladowali swoich muzycznych idoli. U nas wzbogacone jest to jeszcze o możliwość tworzenia swoich teledysków i niepowtarzalną atmosferę wspólnej zabawy w Amfikorze.

 

Kor-Radio

Raj na Ziemii dla…
…wszystkich kochających technikę i radio jako środek masowego przekazu. W tym niewielkim domku pełnym wszelakich urządzeń i narzędzi możemy poznać zawiłości działania sprzętu grającego, możemy stworzyć własne audycje radiowe słyszane na całym obozie lub też wykazać się własnymi umiejętnościami technicznymi. Nad całością czuwa druch “Radiowiec” służący w każdej chwili radą i pomocną ręką.

Korzonek

Korzonek to nie miejsce – to zjawisko!

Jednak dla kogoś kto był w Korzonku na jakimś koncercie, miejsce to przybiera zupełnie inny wymiar. Miejsce pełne powagi zadumy, a przede wszystkim dobrej muzyki, bo jedynie taką w Korczakowie „serwujemy”. To tutaj wiele osób doznało pierwszych zauroczeń muzyką klasyczną lub operową, ale to także tutaj niejeden z Nas zrozumiał poezję Leonarda Cohena, czy ekspresjonizm muzyki zespołu The Doors. Wszystko to w otoczeniu majestatycznych korzeni drzew, blasku świec i świetle księżyca.

Księga “Dziękuję-Przepraszam”

…dostępna przez cały dzień każdemu uczestnikowi…
…jest zwyczajem zapożyczonym ze zwyczajów pedagogicznych Starego Doktora i wykorzystywanym u Korczakowców zarówno na obozach jak i zimowiskach. Jest to księga dostępna przez cały dzień każdemu uczestnikowi. Można wpisywać w niej wszystko co trudno powiedzieć wprost lub coś co jest warte podkreślenia. Czytana co wieczór w Kręgu przekazuje zarówno podziękowania jak i żal, czy przeprosiny skierowane do danej osoby, ale nigdy anonimowo. Jest to doskonały sposób na wyrażenie czegoś, co na przykład chce się aby było, powiedziane wśród wszystkich: podziękowanie za pomoc w rozłożeniu namiotu, czy przeprosiny za niewłaściwe zachowanie. Korzysta z niej również kadra i wszystkie osoby przebywajsce na obozie, nie tylko uczestnicy.

Kwaterka…

Kwaterka jest czymś bez czego nie byłoby Korczakowa.
Co roku przed obozem już od czerwca grupa młodych ludzi (przeważnie płci męskiej) buduje od nowa Naszą bazę. Od nowa, ponieważ jak wszyscy pewnie wiedzą Korczakowo co roku w sierpniu jest rozkładane na części pierwsze i wywożone na wieś celem zapobieżenia zniszczeń jakie mogłyby nastąpić w zimie podczas naszej nieobecności. Wszystkie namioty, łaźnię, kuchnię i wiele, wiele innych pomieszczeń trzeba zwieźć na teren obozu i tam rozłożyć co jak wiadomo kosztuje wiele pracy i wysiłku. Jednak cała ta praca jest o tyle łagodniejsza jako, że wiemy, iż służyć będzie przez cały miesiąc Nam wszystkim.

Piosenka Biesiadna

Jednym ze zwyczajów jest też śpiewanie piosenki biesiadnej przed każdym posiłkiem. W swoim repertuarze mamy kilka piosenek, a tutaj przedstawione są dwie z nich…

„Rzućmy się na…”

Rzućmy się na żarcie społem póki jeszcze na to czas.
I zasiądźmy w krąg pospołem dzieląc się jak z bratem brat.
Jedzmy cicho, nie mlaskając, bo odpadną uszy nam.
I zakończmy tą piosenkę, bo już ślinka cieknie z jam.

„Smacznego…”

Smacznego, smacznego życzymy Wam.
Niechaj wam smakuje w żołądkach się psuje
Smacznego, smacznego udławcie się!

Plebiscytka

…Wykazane jest na niej ile osób daną osobę lubi…
…jest kolejnym zwyczajem zapoczątkowanym przez Janusza Korczaka i przeniesionym z powodzeniem na nasz grunt. Wręczana na zakończenie każdego obozu lub zimowiska każdemu uczestnikowi osobno przedstawia mu jak odbierają go inni. Wykazane jest na niej ile osób daną osobę lubi, ile nie, a ilu osobom jest obojętny. Plebiscytka pokazuje odbierającemu, czy jego zachowanie jest w porządku, czy może na następnym wyjeździe powinien się zmienić i wykazać więcej zainteresowania innym osobom.

Poetynka

Chwila refleksji i zadumy gdy w mroku Rumowiska poznajemy przedstawiane przez siebie wiersze ulubionych poetów…
…Stachura, Gałczyński, Tuwim to pisarze o których tak mało słychać w naszym codziennym życiu dlatego chociaż przez tą jedną noc usiłujemy odkryć ich na nowo, poznać ich poezję.

Rumowisko

Jest odrestaurowanym, jedynym zabytkowym obiektem na terenie Korczakowa…

…Jest to poniemiecki bunkier położony 200 m od centrum obozu, który wykorzystujemy jako schronienie i miejsce organizowania imprez w razie deszczowej pogody. Rok i dwa lata temu po raz kolejny od czasów wojny służył on jako nasz schron przed burzą, bo tam właśnie ewakuowany został obóz podczas olbrzymiej burzy. Oczywiście ze względu na swoją niepowtarzalną tajemniczą ,atmosferę wykorzystujemy go również w czasie dobrej pogody do różnego typu koncertów, czy zabaw. W dawnych czasach to miejsce służyło do “wyrażania się” innymi niż Szef dziedzinami kultury. To w Rumowisko można było posłuchać muzyki, której Szef nie puściłby w Korzonku.

Wigilia

Co roku, dwa tygodnie przed Wigilią,
w zaprzyjaźnionych placówkach im. Janusza Korczaka spotykają się Korczakowcy na swojej Wigilii. Ze wszystkich stron Polski zjeżdżają się nasi przyjaciele, aby przez te trzy dni móc ze sobą pobyć, złożyć życzenia i podzielić się opłatkiem. Tradycyjnie Szef organizuje swój koncert kolęd. Korzystając z okazji, że jesteśmy razem organizujemy wycieczki w góry lub miejsca warte zobaczenia.

 

Pomagają nam