„LATAWCE I MARZENIA”

Po raz IX Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji “Dom Harcerza” było organizatorem Wojewódzkich Zawodów Latawcowych o Berło Króla Maciusia”. W bieżącym roku hasłem przewodnim były nie tylko “Latawce i Marzenia”, w myśl idei Janusza Korczaka, ale również 800-lecie Zielonej Góry i 700-lecie nadania jej praw miejskich. Stąd też na wielu latawcach pojawiły się motywy związane z tym pięknym jubileuszem. Ze względu na uwarunkowania meteorologiczne, dokonana została jedynie ocena statyczna latawców, ich estetyka, zdobienie i motywy tematyczne. Uczestnicy zawodów latawcowych i wszyscy goście mieli okazję poznać pracownie „Domu Harcerza” oraz obejrzeć wystawę grafik Łukasza Machockiego pt. „Pomniki Janusza Korczaka”, a także makiety pomników. Podczas obrad komisji sędziowskiej, młodzi uczestnicy poznali interesującą historię Króla Maciusia Pierwszego, bohatera powieści Janusza Korczaka, natomiast rodzice i goście uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Do dyspozycji uczestników, opiekunów, rodziców i wszystkich gości przez cały czas czynna była kawiarenka. Tegoroczne zawody latawcowe przebiegły nieco inaczej niż dotychczas, jednak jak zawsze były bardzo udane, o czym świadczyły podziękowania wielu rodziców, opiekunów oraz samych uczestników.

W kategorii latawców skrzynkowych

Złote Berło Króla Maciusia otrzymał Jan Pyzdrowski z SP13 w Zielonej Górze i z MCKiE “Dom Harcerza”

Srebrne Berło otrzymał Leonard Abramczyk z MCKiE “Dom Harcerza”

Brązowe Berło otrzymał Marcel Syty z MCKiE “Dom Harcerza”

W kategorii latawców płaskich:

Złote Berło Króla Maciusia otrzymała Lena Kluj z SP im. Janusza Korczaka w Czerwieńsku.

Srebrne Berło otrzymał Nikodem Szumocki z Zespołu Szkół Specjalnych w Zielonej Górze.

Brązowe Berło otrzymała Antonina Pyzdrowska z Miejskiego Przedszkola “Słoneczko” w Zielonej Górze.

Nagrodę Specjalną za najładniejszy latawiec z motywem nawiązującym do jubileuszu miasta Zielona Góra otrzymał Jan Pyzdrowski.

Nagrodę Specjalną im. Jerzego Zgodzińskiego “Maciuś 39” otrzymał Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Zielonej Górze.

Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia i dyplomy za udział. Na wszystkich uczestników czekały również upominki oraz słodki poczęstunek ufundowany przez Seniorów z Harcmistrzowskiego Kręgu Instruktorskiego “Czerwona Szpilka” oraz pyszna grochówka ufundowana przez Koło Przyjaciół Korczakowa im. Jerzego Zgodzińskiego.

Dh. Danusia

Pomagają nam