Inny świat – za rogiem

Rzadko pewnie uświadamiamy sobie, że we współczesnej Europie, tuż obok nas, na wyciągnięcie ręki, żyją społeczności zamknięte, hermetyczne, jakby z „innego świata”. Taką grupą  są choćby ortodoksyjni Żydzi.

Belgijska pisarka i dziennikarka, J.S.Margot , w książce opartej na faktach opowiada o swoim spotkaniu z mieszkańcami ortodoksyjnej dzielnicy Antwerpii. Autorka przez kilka lat pracuje jako korepetytorka w żydowskiej rodzinie, poznaje więc od środka świat swoich pracodawców i ich dzieci oparty na regułach przeniesionych z poprzednich epok, na wierze w mądrość przodków, na kultywowaniu tradycji. Są dla siebie jak z innych planet, tym bardziej, że Margot to osoba na wskroś nowoczesna, niezależna, trochę zbuntowana. Czy wobec takich różnic możliwe jest nawiązanie jakichkolwiek relacji? Czy Margot wytrwa w tak opresyjnym z jej punktu widzenia świecie? Czy gospodarze zaakceptują jej styl bycia i metody nauczania?

Książka jest świetnie napisana i czyta się ją jednym tchem. Mądra i zabawna, a przede wszystkim bardzo ciekawa. Dobra lektura na wakacje!

J.S. Margot, Mazel tow. Jak zostałam korepetytorka w domu ortodoksyjnych Żydów


Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów