Turnus I – Dzień 13 – 14.07

Po wczorajszym późno zakończonym Korowisku ciężko było wstać, ale pobudka prowadzona przez Kacpra Białowąsa na pewno to ułatwiła. Rozruch, apel poranny i śniadanie przebiegło tak jak zwykle. Na apelu został przekazany nam plan dnia:

  • warsztaty plastyczne
  • wernisaż
  • ognisko
  • drugi program: Bal Wenecki lub Rozmowa z druhem Młodym

 

Informacja dodatkowa podana podczas apelu przez druhów dotyczyła śpiewania przed posiłkami. Uważają oni, że trzy piosenki, które są śpiewane to zbyt dużo i mówią, by obozowicze ograniczyli się do jednej. Spotkało się to z dużą dezaprobatą i w formie małego protestu do końca dnia nie były śpiewane już żadne piosenki przed posiłkami.

 

Warsztaty plastyczne  

Na zbiórce w kręgu zostały nam wytłumaczone zasady tegorocznych warsztatów. Praca musiała zostać zrobiona w tematyce „Pomnik Przyrody – Kocham Ziemię” i zostać wykonana w formie trójwymiarowej. Wszyscy obozowicze wzięli się do pracy, choć część dalej montowała FAFiKi. Pracowaliśmy aż do 17.30.

 

Kolacja

Przed kolacją druhowie kazali nam się ubrać w miarę możliwości na biało. Jadalnia była udekorowana, były obrusy i flagi Izraela porozwieszane pod sufitem, a na ścianach wisiały teksty modlitwy, którą potem zaśpiewaliśmy. Podzieliliśmy się w swoich stołach chałką  i zjedliśmy zupę z (chyba) tradycyjnymi chrupkami, które wyglądy jak smażony makaron. Mieliśmy (prawie) prawdziwy szabat.

 

Wernisaż

Nasze prace zrobione na warsztatach prezentowane były w Rumowisku. Dostaliśmy piccolo i oglądaliśmy wystawę. Przed wejściem zostały ogłoszone wyniki konkursu na najlepsze dzieło:

1 miejsce – Zastęp VII

2 miejsce – Zastęp XV

3 miejsce – Zastęp VI

Wyróżnienia – Zastępy V, VI i IX

 

Ognisko

Standardowo zaśpiewaliśmy kilka piosenek, zrobiliśmy kilka pląsów. Ze względu na drugi program, została przeczytana księga dziękuje-przepraszam, co normalnie jest robione w kręgu wieczornym.

 

  • Bal Wenecki

Odbył się na stołówce. Wiele osób przygotowało sobie maski imitujące te z Wenecji. Bal zaczął się walcem, a następnie muzyka typowa dla dyskoteki wypełniła salę.

 

Rozmowa z druhem Młodym

Alternatywą dla balu była dyskusja przy ognisku. Zostały poruszane tematy lekkie, na przykład kim chcielibyśmy zostać w przyszłości, ale też bardziej poważne, na temat wojny w Izraelu.

 

Zastęp XI